Vítejte na mém blogu


PRO ZOBRAZENÍ FOTOGRAFIE VE VĚTŠÍM FORMÁTU STAČÍ NA NI KLIKNOUT.

POKUD CHCETE VLOŽIT KOMENTÁŘ, STAČÍ KLIKNOUT NA "ODKAZY NA TENTO PŘÍSPĚVEK" A OTEVŘE SE OKNO KOMENTÁŘE.

čtvrtek 11. ledna 2018

Hrad Střekov

19.7.2014
Čedičová skála vysoká sto metrů nad hladinu Labe se zdála být ke stavbě hradu se stanicí pro výběr cla ideální. Tehdejší král Jan Lucemburský měl problém s penězi a tak roku 1316 daroval obec Střekov bohatému pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že zde postaví hrad. O tři roky později byl hrad dostavěn a předán děčínským Vartenberkům. Ti vlastnili hrad asi 100 let a zasloužili se o jeho rozšíření.
V 15. století se majitelé hradu často střídali. Roku 1485 přešel hrad Střekov do rukou Hanuše Glace ze Starého dvora, který provedl přestavby za účelem zvětšení obytných prostor hradu. Roku 1563 získali hrad Lobkowitzové, jimž patří dodnes.
Důležitou roli sehrál hrad za třicetilété války, kdy se na hradě střídali Sasové a Švédové. Hrad byl pak vypálen a v roce 1658 opuštěn. Ačkoliv nebyl Střekov budován jako vojenská pevnost, mnohokrát ho k tomuto účelu využili. Přesto se to na jeho vzhledu nijak nepodepsalo. Až roku 1757 byl hrad bombardován oddíly generála Laudona. Šest dělových koulí je jako smutná vzpomínka zaryto do strmé skalní stěny. Všechny naráz jsou vidět z jediného místa na nádvoří. Povídá se, že pokud to místo najdete, splní se vám do šesti dnů nejtajnější přání.I zchátralé zdi byly dost silné na to, aby se tam za sedmileté války ukryli Prusové. Na ně zaútočili dělovými ranami Chorvati, což odnesla kaple a Velké stavení a Prusům se tento úkryt stal osudným. Poslední vojska odvál čas a Střekov se začal měnit v romatickou ruinu.
Od roku 1830, kdy zde byla vybudována restaurace, která láká do svých zdí stále více návštěvníků. V turistickou atrakci se hrad proměnil počátkem 20. století. Hospodářské budovy v podhradí byly upraveny na hostinské pokoje.
V roce 1961 byl prý v místech někdejšího statku a poplužního dvora zinscenován požár. Tehdy měl Ústí nad Labem navštívit prezident a horliví úředníci se obávali jeho rozhořčení nad tím, že u monstrózního Střekova nebude kde zaparkovat vládní automobil. Historické budovy lehly popelem a pod hradem bylo zbudováno parkoviště.
Hrad Střekov je už téměř půl tisíciletí majetkem Lobkowitzů. V současnosti je v držení pana Williama, který jej restituoval po roce 1989. O objekt je dobře postaráno. Prohlédnout si jej můžete sami s písemným průvodcem nebo s příjemnými průvodci. Hrad se nám moc líbil a opět to pro nás byl nádherný a poučný výlet za historickou památkou naší země.
Okomentovat