středa 13. května 2015

Údolí Peklo - bledule

25. 3. 2015
Národní přírodní památka Peklo u České Lípy se nachází v údolí Robečského potoka. Vycházíme z České Lípy směrem do obce Zahrádky na cestu dlouhou asi 8 km. V jarním období je údolí hojně navštěvováno hlavně kvůli obrovskému množství kvetoucích bledulí jarních. Cesta je velice příjemná a navíc nás provází nádherný zpěv ptáků. Je čas hnízdění a probíhají ptačí námluvy. Cestou vidíme i ledňáčky říční, kteří svými azurovými křídly přímo svítí, ale vyfotit se mi je nepodařilo.
Jako první míjíme v lese tuto studánku.
Ani jsme se nenadáli a ušli jsme 3,5 km a jsme U skautské skály.

Za námi už jdou další turisté, kterých jsme potkali i míjeli opravdu hodně.
Vcházíme do údolí Robečského potoka a do Pekla...
První skalní útvary nás přesvědčují o nádheře tohoto chráněného území.
Většinu trasy pokrývají úplně nové dřevěné chodníky, které tu byly vybudovány v loňském roce. Původní chodníky byly značně poničené po povodních z minulých let. Díky městu Česká Lípa je celá cesta údolím opravená včetně všech mostů.
Tady už začínají kvěst sasanky.
Je tu opravdu nádherně a zpěv ptáků je ten nejkrásnější doprovod.
Míjíme překrásné skalní útvary.


Sluníčko procházející mezi skalami vytváří zvláštní světelnou clonu.Robečský potok nás provází celým údolím, kde je vše ponecháno na přírodě. Kácení nebo čištění údolí od náletů a popadaných stromů je nemožné pro nepřístupnost terénu a hlavně kvůli bažinám, které potok na mnoha místech obklopují. Vytváří se tu opravdový prales, a i ten má svoje kouzlo. Někteří lidé to kritizují, ale mně osobně se to líbí.

A konečně tu máme rozkvetlé bledulky...
Naproti na břehu už jich je spousta...
Tady vidíme obrovské množství kvetoucích bledulí na druhém břehu potoka.
Takové množství rozkvetlých bledulí jsem ve volné přírodě ještě nikdy neviděla. Je to nádherné, až se tají dech...
Konečně máme rozkvetlé bledulky i na naší straně a to je důvod k zastavení. Hlavně opatrně a na žádnou nešlápnout!
Statisíce bledulí - to je neskutečná nádhera. Míjíme je téměř po celou cestu údolím...
Vybudování těchto nových chodníků muselo být hodně náročné, a je to také nádherné. Obdivuji všechny, kteří se na stavbě podíleli.
Jsme v polovině cesty v místě nazvaném Nový dvůr.
Nově vybudované jsou všechny mosty přes Robečský potok.
Rostliny ve stojatých vodách a v bažinách se zelenají až neuvěřitelným barevným odstínem.Kvetoucí bledule se vzhlížejí v hladině Robečského potoka.


Pekelské údolí je plné nádherných skalních útvarů.
Podle vytesaných útvarů ve skále soudíme, že zde kdysi stávalo kdysi nějaké obydlí. Nalevo zřejmě bývalo schodiště a to, co vypadá jako okno ve skále mohla být část místnosti, která sloužila jako spíž. Při bližším pohledu jsou vidět vytesané dva schody, které nikam nevedou...Ty mohly sloužit jako police na potraviny.
Malá vytesaná místnost a vedle mohlo být ohniště ... nebo je to vstup do "skutečného pekla...?! Obě místa jsou propojená.
Před tímto tajemným místem posvačíme...
Nádherný je Robečský potok. Tady je opravdu panenská příroda.
Pohledem se loučíme s údolím a pokračujeme k místu nazvaném Karba.
Nádherné roubenky mezi skalami mají své kouzlo.
Tady na louce také kvetou nádherné belule.

Železniční most přes údolí vyrobený pražskou železářskou společností, uložený na pěti pískovcových obloucích je dlouhý 209 m a vysoký 24 m. Most byl postaven za jeden rok a první vlaky po něm vyjely v roce 1898. Je navržen k ochraně jako technická památka. Po něm pojedeme, až se budeme vracet domů.
Ještě jednou pohled na roubenky. Škoda, že pohled kazí množství drátů a sloup elektrického vedení.
Cestou k nádraží v Zahrádkách míjíme kozí farmu...máme ještě čas a tak jdeme do vsi, podívat se na zámek.
Zámek Zahrádky není přístupný. Vyhořel v noci z 28. na 29. ledna 2003. Zámek tehdy byl po celkové rekonstrukci. Nyní čeká na opravu, na kterou, bohužel, nejsou peníze.
Loučíme se s obcí Zahrádky, s nádherným údolím nazvaném Peklo, i když je to ráj pro milovníky divoké přírody.. Plní dojmů a také docela unavení čekáme na vlak spolu se spoustou dalších turistů. Byl to opět nádherný, slunečný a teplý den. Meteorologové předpovídají deštivé a chladné počasí a tak jsme si ještě užili sluníčka při pobytu v přírodě..

Žádné komentáře:

Okomentovat

DĚKUJI ZA KOMENTÁŘE